Napij się lub skosztuj dla odwagi  wódki z naszego regionu!

Stara Kurnwica 40%   .....zaprasza na degustacje swojego niepowtarzalnego smaku oraz do poznania jej najbliższych przyjaciół znanych jako Gorzałki Regionalne chlubiących się swoim rodowodem pochodzącym z starych beskidzkich receptur. Dla zachowania swojego niepowtarzalnego charakteru Gorzałki zastrzegły swoje imiona jak i receptury. A teraz pozwólcie, że Stara Kurnwica 40% powie coś o sobie: jestem wódką starzoną, leżakowaną 16 lat w beczkach dębowych. Posiadam kolor dębu i posmak dębiny.Jestem alkoholem na bazie spirytusu zbożowego. Smakiem przypominam brandy, niektórzy twierdzą , że jestem „Polskią Whisky” !!!. Wyśmienicie komponuje się z kawą. Proszę spożywać mnie temperaturze pokojowej. 

 

Prze kurnwica 50% .....Jest to wódka biała, przygotowana ze spirytusu zbożowego, leżakowana przez dłuższy okres co sprawia, że jej smak jest bardzo delikatny. UWAGA może sponiewierać ! Przed podaniem zmrozić !!!

 

 

MIODONKA 35% Jest wpisana do Rejestru Produktów Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa Wódka góralska w Beskidzie Śląskim znana od 1882 r. według przekazów historycznych. Leżakowana minimum 1 rok. Najlepsza na ciepło, podgrzana w rondlu. Temperatura spożycia 40 stopni C. Beskidzki Produkt Regionalny   

  

   

Wyborny trunek produkowany z destylatu śliwkowego. Swój wyjątkowy aromat oraz bursztynową barwę zyskuje dzięki leżakowaniu w specjalnie wyselekcjonowanych beczkach.

 Szczyrkowski napitek :

120 ml naparu z herbaty 20 ml śliwowicy 2 łyżeczki miodu 5 ml syropu cukrowego

Szczypta goździków ½ pomarańczy ½ cytryny

Gorący napar mieszamy ze wszystkimi składnikami i odstawiamy na 2 minuty. Na końcu dodajemy śliwowicę.   

           Śliwowica z Bielska  - Podbeskidzka 50tka 

   

...Za Wasze zdrowie

hej!